Переваги та недолiки ОСББ

Юристи підготували перелік основних позитивних і негативних наслідків створення ОСББ. Переваг вийшло більше, а виявлені «мінуси» цілком реально перетворити на «плюси».

Переваги ОСББ

 

1. Перший і головний плюс — прозорі витрати і постійний контроль за якістю житлокомпослуг. ОСББ, на відміну від будь-якої іншої приватної компанії, неплатник ПДВ та податку на прибуток. Також передбачено ревізійну комісію, куди може увійти кожен, хто бажає. Кожен співвласник повинен мати доступ до документації по доходам та витратам. Cпіввласники будинку самостійно формують свій бюджет, штатний розклад, визначають внески на утримання будинку. Також, самостійно обирають постачальників послуг з вивезення сміття, прибирання двору і т.д., а отже безпосередньо контролюють якість усіх послуг та їх вартість.

2. Розумне господарювання. Ми можемо накопичувати гроші на капітальний та поточний ремонт. На сьогодні накопичених грошей немає.

Мешканці зможуть наперед запланувати заходи щодо поліпшення стану свого будинку. Це стосується як ремонту всієї будівлі, так і її модернізації — наприклад, установлення систем енергозбереження або запровадження інших заходів, спрямованих на зменшення видатків без втрати якості послуг.

3. Додатковий прибуток. Ми — всі співвласники — станемо власниками майна та приміщень загального користування в будинку.

Кошти від оренди спільного майна, прибудинкової території мають надходити на рахунок ОСББ і витрачатися на обслуговування і ремонт будинку.

4. Затвердження Правил проживання. Ми отримаємо механізм для розв’язання проблем спільного проживання у будинку. Затвердивши Правила проживання ми будемо мати реальні важелі впливу на порушників загальних домовленостей.

5. Контроль якостi ремонтних робіт. Cамостійно обираючи постачальників послуг, ми безпосередньо контролюємо їх якість та вартість.

6. Контроль безпеки проживання у будинку та використання прибудинкової території.

7. Кінець «комунальним війнам». Членам ОСББ вже не треба буде самотужки ходити по інстанціях, якщо виникають незрозумілі борги перед водоканалом чи енергокомпанією, або якісь інші проблеми з постачальниками послуг, адже тепер у співвласників будинку з’являється повноцінний представник їхніх інтересів як перед органами влади, так і перед комунальними службами та іншими юридичними особами.

Недоліки ОСББ

 

Разом з масою позитивних моментів, що забезпечуються ОСББ, є речі, на які слід звернути пильну увагу.

1. Вибір членів Правління ОСББ. Саме від них та їх організаційних здібностей буде залежати ефективність володіння будинком і якість життя мешканців.

2. Утримання території. У власність або користування ОСББ передається і прибудинкова територія, і тепер вирішувати проблеми її утримання доведеться членам ОСББ.

3. Санкції неплатникам. У статуті ОСББ або окремим документом, затвердженим загальними зборами об’єднання, як правило, прописуються жорсткі санкції неплатникам, які дозволяють обмежити недбайливого мешканця в користуванні спільним майном навіть без рішення суду. Так що у злісних неплатників можуть виникнути певні проблеми.

4. Необхідна більша громадянська активність кожного члена ОСББ.